CoolClub pro IT odborníky

Večerníček pro dospělé

Komiksy u nás nemají ani zdaleka takové jméno jako v zámoří. Teď ovšem internetem prolétla zpráva, která fanoušky Neila Gaimana přivede do varu. Patrně se dočkáme seriálového Sandmana. Od Netflixu.

 

Magazín

 

Doména hrdinů v kápi a dalších podobných postav k nám přicházela vždy jen velmi okrajově a doménou zde byly spíš Rychlé šípy a podobné příběhy, snáz aplikovatelné na tuzemské prostředí. Když jsem tak poprvé přišel do styku se Sandmanem, americkou obdobou našeho Večerníčku pro dospělé, vůbec jsem netušil, co čekat. A zamiloval jsem si tuhle pohádku pro dospělé po prvních pár stranách. Jak díky netradičním ilustracím, tak pro nezpochybnitelné vypravěčské kvality Neila Gaimana, který je u nás oblíbený třeba pro své Americké bohy. Dočkáme se seriálového Sandmana?

 

Očekávané spojení

Jistě jste si všimli, že se v posledních letech stále víc projektů zaměřuje na streamovací služby, které zdatně konkurují tradičnímu filmovému průmyslu. Hollywood začíná reálně uvažovat o streamování svých filmů na místo snahy vyprodat kinosály, a to především kvůli obrovské konkurenci. Netflix, Amazon Prime nebo připravovaný Disney+ jednoduše nabízejí obrovské množství obsahu, často exklusivního, jehož největší výhodou je možnost pustit si téměř cokoliv, kdykoliv a kdekoliv. Bez ohledu na to, jestli daný film v kině stíháte, nebo máte jen chuť na nostalgickou cestu do dětství.

 

 

Spojení Gaimana, respektive DC, s Netflixem tak dává smysl. Marvel bude brzy k dispozici téměř výhradně na Disney+ a podle dostupných zdrojů by mělo jít v případě netflixového Sandmana o obří investici ze strany DC i Warner Bros. Castlevania nebo nedávno zveřejněná sbírka krátkých filmů s názvem Love, Death & Robots navíc ukazují, že se Netflix nebojí ani animovaných a digitálně stvořených projektů. A dlouhodobé zastoupení animovaných seriálů pro mladší publikum mluví samo za sebe.Nabídnout proto neustále hladovým divákům podobný projekt musí být sázka do černého. Vzhledem k tomu, že se dá očekávat zachování animovaného stylu z per nesourodé směsice autorů, vyhne se tak Netflix i případným problémům s obsazením jednotlivých rolí, což může vyvolávat bouři nevole třeba jako chystaný Zaklínač.

 

Kde bude hranice?

Ještě mnohem zajímavější debatu ovšem rozvíří rating, který chystaný Sandman dostane. Pokud jste ho četli, víte, na co narážím. Pokud ne, vězte, že tu rozhodně nejde o nevinné příběhy pro odrůstající děti. Naopak, Sandman je vyšperkovaným psychologickým dramatem se spoustou precizně zpracovaného násilí, kde zde není jen pro to, aby nějaké bylo. Zvlášť třeba konference masových vrahů Spojených států by mohla vypadat stejně mrazivě dech beroucím způsobit jako v komiksu. Zásadní roli pak bude hrát i dabing, který by měl temnou atmosféru Sandmana podtrhnout. Bude velmi důležité dodržet zpracování postav z komiksu, protože se určitě nehodí, aby role dospělých a nadčasových entit dostali na starost mladí herci bez zkušeností s dabingem.

 

 

Jelikož ještě není oficiálně smlouva podepsána, dává to silnému týmu autorům i Gaimanovi dost času na to, aby přizpůsobili kultovní komiks i náročnému publiku na Netflixu. Těším se hodně, ale nějaké obavy jsou určitě na místě. To, co projde na papíře nemusí projít na obrazovce, a pokud by došlo na přílišné škrty a úpravy za účelem nastavení optimální délky epizod nebo cílového publika, bude to určitě něco zajímavého, jen ne Sandman.

 

 

Připravil: Pavel Skoták