CoolClub pro IT odborníky

Vše, co jste chtěli vědět o kryptoměně Facebook Libra

Libra je nová kryptoměna Facebooku. Pomocí měny Libra můžete posílat peníze po celém světě s nižšími poplatky, než kdybyste měli zapojit, řekněme, Western Union. Zaslouží si ale všeobecné vzrušení? Jak je to s bezpečností a konkurencí?

 

Magazín

 

Vzpomínáte si na Tylera a Camerona Winklevosse? Dvojčata, od nichž Mark Zuckerberg získal počáteční nápad na Facebook? Mají také vlastní kryptoměnu (nazvanou Gemini), nikdo předem nemůže říct, jak tyto nové měny dopadnou, v každém případě se zdá, že se jedná o velmi podobné měny.

 

Je Libra kryptoměna?

To je sporná otázka. Vzhledem k americkému dolaru, euru nebo jenu je to rozhodně kryptoměna, protože neexistuje centrální banka. „Je dost fér říci, že Libra používá technologii kryptoelektrické měny,“ říká Matthew Green, profesor informatiky na Univerzitě Johnse Hopkinse. Ve srovnání s jinými kryptoměnami, jako je bitcoin, Libra vypadá méně jako kryptoměna. Například bitcoin je systém bez oprávnění. Účastníte se prostřednictvím důkazu o práci tím, že budete soutěžit o vyřešení algoritmu, který vám umožní přidat blok do svého řetězce. To v podstatě znamená, že se může účastnit každý. To je jeden z nejvýznamnějších nápadů, který jsou uvedeny v dokumentu Satoshi Nakamoto 2008: bitcoin vyžaduje konsenzus, ne důvěru.

Libra je naproti tomu dostupná na povolení, což znamená, že pouze několik důvěryhodných entit může tuto měnu spravovat. Lana Swartzová, asistentka mediálních studií na univerzitě ve Virginii, která studuje komunitu bitcoinů, je spíše pro název „digitální měna“ než kryptoměna. Swartzová vlastně souhlasí s lidmi, kteří říkají, že to vlastně vůbec není krypt-měna.

Na druhou stranu, Libra je přiřazena k pseudonymním peněženkám a převody jsou prováděny prostřednictvím operací veřejného klíče. Takže ano, jedná se o kryptogram. Model dostupnosti na povolení znamená, že je zapotřebí menší výpočetní výkon. Bitcoin plýtvá spoustou energie, což zabraňuje takzvaným útokům Sybil, ve kterých útočník vyplní síť počítači, které útočník ovládá, a způsobuje zmatek.

Jediný závěr, ke kterému lze dospět, je, že neexistuje žádná stabilní definice kryptografické měny, takže budeme prostě Libru nazývat kryptoměnou, a to ze zcela jednoduchého důvodu - pro usnadnění pojmenování.

 

Proč je decentralizovaná měna pro některé lidi vzrušující?

Teoreticky, odstranění centrální banky z rovnice demokratizuje měnu. V praxi to tak není. Je pravda, že internet je v některých ohledech decentralizován, protože není kontrolován vládou ani konkrétní společností. Výsledkem však je, že některé masivní technologické společnosti provozují většinu infrastruktury: vyhledávání na internetu zabírá Google, hlavní e-mailová služba je Gmail, cloud computing, který ovládá většinu webových stránek, je pod taktovkou Amazonu. Demokratickému efektu otevřenosti a decentralizace internetu brání obrovské úspory a síťové efekty, které mají tendenci soustředit moc na několik velkých vítězů. A Facebook chce být velkým vítězem kryptografie.

 

Je Libra stabilní?

Bohužel tato oblast, podobně jako kryptoměny, je něco jako sémantická šedá zóna. Jakákoli krypto měna, která je vázána buď na měnu fiat (řekněme na americký dolar), nebo na určitý druh státem zajištěného zabezpečení (jako dluhopis) se počítá jako stabilní. Myšlenka spočívá v tom, že je zde větší stabilita a menší volatilita (výkyvy měny) než v něčem takovém, jako je bitcoin, který není nikterak vázán na nic. Bitcoinu lidé věří, což z něj dělá velmi, velmi volatilní záležitost.

 

 

Celosvětová měna

Cílem je pro Libru být celosvětově přijatelnou měnou, která je lepší než jakákoliv bankovní měna. Na rozdíl od většiny stabilních měn není Libra vázána na jednu konkrétní měnu. Libra je vázána na skupinu aktiv s nízkou volatilitou, včetně bankovních vkladů a státních cenných papírů ve více měnách. Zatímco existuje Libra Reserve, nezdá se, že by Libra nutně byla podchycena hodnotu této rezervy. Rezerva funguje spíše jako druh nižšího limitu hodnoty Libra.

To znamená, že existuje jen jedna Libra, bez ohledu na to, kde žijete. Pokud se Libra chytí, je pravděpodobné, že bude zajímavější, než měny jako je dolar. Je to proto, že pokud budete utrácet převážně měnu Libru, možná proto, že kupujete většinu věcí online, budete pouze vždy převádět Libru na dolary, a tak tato směna díky výkyvům dolaru vůči měně Libra nebude možná výhodná. Cílem je, aby Libra byla užitečnější než jakákoli národní měna, přijímaná na více místech a s menšími komplikacemi.

 

Více o rezervě

Opět platí, že pokud se zamyslíte nad klasickou kryptoměnou, např. bitcoinem, její měnová politika je poměrně řídká: existuje omezený počet bitcoinů, které mohou kdy existovat, a počet bitcoinů, které jsou uvolňovány těžbou, se časem snižuje. To je celá měnová politika bitcoinu. Naproti tomu členové asociace Libry budou stanovovat určitý druh politiky tím, že vyberou koš investic použitých pro rezervu. Rezerva bude pokryta původně z Facebooku a jejích partnerů, ale později, pokud si koupíte Libra za hotovost, vaše peníze budou součástí rezervy. Tato rezerva je pak investována do nízkorizikových aktiv, která budou časem přinášet úroky.

Příjmy z tohoto úroku půjdou nejprve na podporu provozních nákladů sdružení - na financování investic do růstu a rozvoje ekosystému, grantů neziskovým a mnohostranným organizacím, inženýrskému výzkumu atd. Jakmile je tato část pokryta, část zbývajících výnosů půjdou na výplatu dividend prvotním investorům do investičního portfolia Libra za jejich počáteční příspěvky. Takže jakýkoliv zájem z Libry půjde především do Libry a pak do prvních investorů Libry, mezi něž patří právě samotný Facebook.

 

Libra Blockchain

Pro bezpečné ukládání transakcí jsou data na Libra Blockchain chráněna stromy Merkle, což je datová struktura používaná jinými blokovacími systémy, která umožňuje detekci jakýchkoli změn stávajících dat. Na rozdíl od předchozích bloků, které zobrazují blockchain jako soubor bloků transakcí, je Libra Blockchain jedinou datovou strukturou, která zaznamenává historii transakcí a stavů v čase. Tato implementace zjednodušuje práci aplikací, které přistupují k blockchainu, což jim umožňuje číst jakákoliv data z jakéhokoli okamžiku a ověřovat integritu těchto dat pomocí jednotného rámce.

 

 

Decentralizace

V podstatě Libra na svém počátku nebude příliš decentralizovaná, jedná se o decentralizaci v budoucnu, která ale vychází z centralizované podoby. První verze Libry je totiž v podstatě řízena zakladateli. Tedy těmi, kteří si také udržují největší zájem.

Zajímavost o kryptoměnách je, že dělají to, co dělá i běžná měna, ale pomaleji. Což je díky blockchainu: všechny tyto výpočty zpomalují vaši transakci. Nastavení Libry činí transakce o něco rychlejší, ale ne tak rychlé jako jsou tradiční platební procesy. Vypadá to, že Libra dokáže udělat asi 1000 transakcí za sekundu. Tradiční platební proces jako Visa může provádět přibližně 3000 transakcí za sekundu. Takže by bylo rozumné, kdyby Facebook zpracovával všechny tyto jednotlivé transakce jinak než odděleně, ale spíše kdyby tyto jednotlivé transakce nějakým způsobem agregoval.

 

Soukromí

Vaše soukromí na Facebooku neexistuje. Pokud důvěřujete Zuckerbergovi, stojí za to připomenout, jak Facebook nakládá s naším soukromím. Problém s Facebookem je v tomto případě navíc ten, že zná vaši historii transakcí, což není úplně dobré.

Vize Libra je, že lidé ji budou prostě používat na fyzických místech nebo posílat peníze jednotlivým lidem. A na rozdíl od bankovního převodu to nebude osobní informace. V tomto světě může být problém soukromí velmi špatný, protože každý podnik, který na této vrstvě dělá cokoliv, je viditelný. Pak najednou máte Twitter pro svůj bankovní účet, kde se všichni na světě učí všechny transakce, které provedete. Představte si měřítko, které je záměrně mezinárodní. Téměř jistě jsou vlády, které by se o transakční data zajímaly, zejména pokud jsou granulární. Doposud to vypadá, že to, jak se Libra bude těmito zákony zabývat, je trochu vágní. Zdá se, že to hrají oběma způsoby.

Ale to není všechno. Pokud je tedy Libra kryptoměnou - a opět se zdá, že je to jedno - je klasifikována jako komodita, jako například zlato. To má daňové důsledky. Pamatujte si, jak jsou kryptoměny obvykle nestálé a Libra samozřejmě nezaručuje nízkou nebo žádnou volatilitu. Pokud tedy vezmete svou výplatní pásku v Libra a hodnota Libry ve vztahu k dolaru stoupne, zatímco peníze jsou převáděny, tak získáte díky volatilitě 100 dolarů navíc, pak těchto 100 dolarů je také nutné zdanit.

 

Integrace do dalších služeb

Jakákoli integrace do služby Facebook Messenger nebo WhatsApp je pod kontrolou Facebooku, Facebook by měl pravděpodobně podávat dokumenty o dani z příjmů a sledovat jinak obtížnou matematickou kalkulaci nákladů na účet zákazníků Facebooku, stejně jako ostatní investiční makléři. Vzhledem k tomu, že Facebook je proslulý zneužíváním dat, ponětí o tom, že se Facebook dozví o spoustě finančních transakcí, je jen zneklidňující. Není to jen ale Facebook. Je to také každý, kdo je zainteresován při zpracování těchto transakcí.

 

 

Bankovnictví a obchod

To nás přivádí k další potenciální právní překážce: oddělit bankovnictví a obchod. Facebook má 27 partnerů, včetně Visa, Mastercard, eBay, PayPal, Stripe, Spotify, Uber, Lyft a Coinbase. Představte si pobočku společnosti Facebook, která zná váš zůstatek na účtu a vaše výdaje, a nabízí prodejci algoritmus, který maximalizuje cenu za to, co si můžete dovolit zaplatit za produkt. Představte si, že tento kartel má finanční viditelnost nejen u mnoha spotřebitelů, ale i v podnicích napříč ekonomikou. Takové střety zájmů jsou důvodem, proč jsou platby a bankovnictví odděleny od zbytku ekonomiky téměř všude na světě.

Skutečností je, že bitcoin vytvořil spoustu příležitostí pro podvody a vydírání. Kryptoměny jsou také preferované vozidlo pro ransomware. Existuje svět, ve kterém miliarda lidí, kteří přijali Libru, vede k problémům v nepředstavitelně velkém měřítku.

 

První světová digitální měna?

Facebook hází svůj klobouk do kryptografického kruhu spuštěním nové mince a vyhlášením, které bude vydáno tento měsíc. Zaměstnanci projektu budou mít možnost zaplatit v této nové měně. V polovině roku 2018 jmenoval Facebook Davida Marcuse, bývalého manažera PayPal, aby začal zkoumat blockchain. Kromě budování vlastní kryptofrekvenční sítě plánuje Facebook také výměnu za měny fiat s využitím stávajících aplikací, jako je WhatsApp a Facebook Messenger. WhatsApp má asi 1,5 miliardy aktivních uživatelů po celém světě a Facebook Messenger má asi 1,3 miliardy, což je dost na to, aby se Libra stala první světovou digitální měnou.

Facebook také představí své nové šifrování na základní platformě WhatsApp a Instagramu v rozvojových zemích s nestabilními tradičními měnami. Nadcházející partnerství s maloobchodníky a burzami podobnými bankomatu by mohlo rozšířit přijetí této měny.

 

Uzly na síť

Facebook se také zaměřuje na pátrání po hráčích třetích stran, aby sloužili jako uzly, které pomáhají spravovat síť. Tradičně, kryptoměnové uzly pracují v decentralizovaném prostředí a vykonávají různé aspekty kryptografického výpočtu. Facebook vytváří svou vlastní základnu partnerů, aby naplnil tuto úlohu a údajně se obrací k finančním institucím a dalším technologickým společnostem, aby vytvořily nezávislou nadaci, která bude moci ovládat digitální měnu, což vyvolává obavy o centralizaci a schopnosti Facebooku přesunout se do platebního sektoru.

Zatímco počáteční zprávy o největší sociální síti na světě, která uvádí na trh novou minci, vrhají stín na bitcoin jako největší světovou kryptoměnu, má tato nová měna sice moc být použita pro platby a legitimizovat celý prostor, pravděpodobně ale nebude soutěžit s bitcoinem.

 

 

Připravil: Radek Svoboda