CoolClub pro IT odborníky

10 nejdražších manažerských chyb a jiné "must read" knihy pro Recruitery a HR manažery

Výživných HR knížek není nikdy dost. Vykročte na cestu sebevzdělávání a rozšiřte si své obzory s těmito oblíbenými publikacemi. Čeká vás nálož poznatků, tipů a příkladů z praxe od ostřílených odborníků v oboru. 

 

HRstack

 

Full Stack Recruiter: The Ultimate Edition

Hotový poklad pro personalisty představuje anglická publikace od českého autora: Full Stack Recruiter. Kniha je nabytá letitými zkušenostmi z náboru, které vám ukážou nový pohled na věc. Dozvíte se, jak přitáhnout nové kandidáty, jak vyniknout v náborovém marketingu, co patří mezi nejčastější chyby personalistů nebo jak si poradit s kontaktováním uchazečů v digitální éře. Díky své komplexitě a detailnosti pokrytých témat se tato kniha řadí k těm nejlepším svého druhu na trhu. 

 

Autor

Jan Tegze je Talent Acquisition Leader s mnohaletou praxí v celém náborovém cyklu. Má široké znalosti v oblasti mezinárodního recruitmentu, sourcingu, recruitment brandingu, marketingu a inovativních sourcingových metodik. Kromě publikace Full Stack Recruiter se chlubí také knihou Jak hledat zaměstnance v 21. století.

 

Nejlepší praxe pro řízení lidských zdrojů

I knihy mají své kritiky. Mnoha naučným publikacím se často vyčítá, že obsahují pouze teorii – obecné poučky, které nic dalšího nepřináší. Autor této publikace to vzal přesně opačného konce. Demonstruje v ní příklady té nejlepší praxe, což může sloužit jako vynikající předloha či inspirace pro váš podnik. Kniha pokrývá nejdůležitější oblasti human resources, a to včetně vytváření pracovních míst, výběru uchazečů, hodnocení a odměňování zaměstnanců a řadu dalších. Martin Šikýř vychází ze studií, výzkumů, ale také vlastní empirické praxe, takže je rozhodně o co stát. 

 

Autor

Ing. Martin Šikýř, Ph.D. je profesor, spisovatel a odborník na personalistiku. Doposud vydal výše zmíněnou publikaci Nejlepší praxe v řízení lidských zdrojů (2014) nebo knihu Personalistika pro manažery a personalisty (2012)

 

 

Jak vybrat správného člověka na správné místo

Vybrat správného uchazeče na tu správnou pozici není žádná hračka. Své o tom ví také František Bělohlávek (konzultant, psycholog a autor této knihy), který se pyšní dlouholetými náborovými zkušenostmi z českých a zahraničních firem. Ukáže vám nástroje, které vám usnadní a zpřesní rozhodování při náboru, a poradí, jak se vyrovnat s nejistotou ohledně přijímání nových zaměstnanců. Chybět nebudou ani tipy, jak odhalit kreativitu, spolehlivost, motivaci a loajalitu kandidátů. 

 

Autor

František Bělohlávek pracoval řadu let jako podnikový psycholog, manažer ve stavební firmě i jako vysokoškolský pedagog na UP. Ve Velké Británii a Irsku absolvoval řadu manažerských programů zaměřených na management a lidské zdroje. 

 

Empatická a asertivní komunikace

Práce s lidmi je složitá, časově náročná a někdy stresující. Nejdůležitější výbavou každého personalisty a HR manažera je trpělivost a vynikající komunikační schopnosti. K posílení těchto předností vám může pomoci i tato publikace od psycholožky Olgy Lošťákové. Naučíte se, jak někoho asertivně odmítnout a co dělat, když někdo odmítne vás (vaši nabídku). Společně s tím zjistíte, jak předávat negativní zpětnou vazbu či kritiku bez výčitek svědomí, jak efektivně pracovat se vztekem a rozpoznat manipulaci. To vše ve srozumitelné a čtivé formě, která vás vtáhne do děje a nepustí. 

 

Autorka

Mgr. Olga Lošťáková, M.A., DiS., je trenérem, koučem v oblasti měkkých dovedností a spoluautorkou knih Jak získat úspěch, klid a vyrovnanost (Grada, 2017) nebo Obchodní a manažerská prezentace (Grada, 2010). 

 

10 nejdražších manažerských chyb: Jak se vyvarovat nejzávažnějších chyb při řízení lidí

Chybovat je nejen lidské, ale také důležité. Mnohdy levnější a jednodušší ovšem je, když se učíme z chyb druhých lidí. S tím souhlasí i autor Jan Urban, který ve své publikaci ukazuje 10 manažerských chyb, které stály firmu hotové jmění. Odhalíte pády začátečníků, ale také přešlapy zkušených leaderů. Zjistíte, co je jejich příčinou, jak je řešit – a hlavně, jak se jim vyhnout. Tato publikace je jako ušitá pro HR manažery, ale těžit z ní budou i personalisté. 

 

Autor

Jan Urban už více než 15 let zastává roli manažerského poradce v oblasti řízení, organizace a rozvoje lidských zdrojů. Na svém kontě má další knižní tituly včetně publikací Jak zvládnout 10 nejobtížnějších situací manažera nebo Jak lépe naložit s časem

 

 

Tip! Začetli jste se HR knih a stojíte o další inspiraci? Přečtěte si také náš článek: 5 HR knih, které zvýší váš profesní kredit

 

 

Připravila: Petra Pruden