CoolClub pro IT odborníky

DeepSeek, čínská AI dobývá svět. Existují rizika?

Včera

DeepSeek se stal v Americe nejstahovanější aplikací, a navíc způsobil propad akcií společností, jako Microsoft, Tesla, Nvidia nebo Meta. Skutečně konkuruje OpenAI a jsou nějaká bezpečnostní rizika?

 

Magazín

 

Je nový čínský chatbot poháněný AI Deepseek novým adeptem na nejoblíbenější AI nástroj vůbec? Pochybnosti vzbuzuje jeho práce s informacemi a netransparentní manipulace s osobními daty.

 

Co je DeepSeek a v čem vyniká?

DeepSeek je společnost zaměřená na umělou inteligenci, kterou založil čínský miliardář Liang Wen-feng v roce 2023. Tehdy se rozhodl přejít do technologického sektoru, aby odstranil technologickou propast mezi Čínou a USA na poli AI.

Dostupné jsou tak nyní modely DeepSeek-R1 a DeepSeek-V3. Zatímco se R1specializuje na matematického uvažování, generování kódu a složité logických úlohy, V3 je model, který pohání samotnou aplikaci AI asistenta.

A ačkoliv obě varianty vznikly s překvapivě nízkými náklady, udržují si konkurenceschopnost vůči gigantům, jako jsou OpenAI nebo Google. Pro zajímavost, vývoj DeepSeek chatbotů nepřesáhl šest milionů dolarů, zatímco poslední verze ChatGPT-4 byla dle dostupných informací vytvořena s náklady ve výši 41 až 78 milionů dolarů.

Hlavní předností DeepSeeku je jeho open-source povaha. Oproti ChatGPT nebo Gemini, jejichž pokročilé verze jsou placené, DeepSeek poskytuje své služby víceméně zdarma. Modely byly však vycvičeny na pouhých 2 048 čipech Nvidia typu H800, což jsou starší a méně energeticky náročné jednotky, splňující přísné exportní omezení USA. Tento krok ale způsobil pokles hodnoty Nvidie a vyvolal otázky ohledně efektivity obřích investic do AI.

 

 

Hrozby

Cenzura

Přestože DeepSeek působí jako otevřená platforma, existují důvody k obavám. Kritici upozorňují na to, že modely se vyhýbají citlivým tématům v souvislosti s Čínou a buď je interpretují v souladu s oficiálním stanoviskem Pekingu nebo na ně neodpovídají vůbec.

Takovými okruhy jsou například protesty na Náměstí Nebeského klidu v roce 1989, situace Ujgurů v Sin-ťiangu nebo nezávislost Tchaj-wanu. Tento selektivní druh cenzury vyvolává otázky o objektivitě a transparentnosti modelu. Zejména, když na kontroverzní události jiných zemí obvykle odpověď dostanete.

 

Obavy o soukromí dat

Další obavou je bezpečnost uživatelských dat. Čínské zákony navíc umožňují vládě požadovat přístup k informacím shromažďovaným technologickými společnostmi, což by mohlo znamenat riziko pro soukromí uživatelů mimo Čínu. I když podobné diskuse probíhají i kolem amerických AI modelů, u čínských platforem je transparentnost ještě nižší.

 

Nevýhody

Slabiny

Jednou z hlavních nevýhod DeepSeeku je jeho omezená schopnost zvládat složité úkoly, které vyžadují hlubší porozumění a propojení informací z různých oblastí. Přestože vyniká v překladu a generování textu, může zaostávat za konkurenty, jako je GPT od OpenAI, pokud jde o pokročilé logické uvažování nebo strategické rozhodování.

Jeho relativně nízké náklady na vývoj naznačují, že nemusel projít tak rozsáhlým tréninkem jako západní modely, což může vést k méně spolehlivým výsledkům v náročnějších scénářích.

 

Potíže hned na začátku 

Jednou z nevýhod DeepSeeku je komplikovaná registrace, která může být pro nové uživatele frustrující. Kvůli velkému zájmu a kybernetickým útokům byla navíc platforma nucena dočasně omezit přístup, což způsobilo problémy při zakládání účtů. I když společnost slibuje zlepšení, někteří uživatelé upozorňují, že omezení lze obejít registrací přes Google účet.

Zda se DeepSeek skutečně stane budoucností umělé inteligence, nebo spíše ukáže limity AI vyvinuté v Číně, ukáže až čas.

 

 

Připravila: Petra Sauerová