CoolClub pro IT odborníky

Digitální smrt. Jak fungují zvěčněné účty na Facebooku?

Rozvoj popularity sociálních sítí je v dnešní době nadmíru rychlý, společně s tím se však vynořují otázky týkající se digitální stopy, kterou po sobě lidé na sociálních platformách zanechávají. Jak s touto stopou po smrti uživatele naložit? Tuto otázku aktivně řeší i Facebook, jenž nabízí možnost zvěčnění účtu. Co to facebookovým uživatelům přinese a jaká jsou rizika této funkce?

 

Magazín

 

Sociální sítě vládnou světem – to je heslo, které trefně vystihuje aktuální digitální dobu. Není proto překvapení, že velká většina obyvatel má již dnes zřízený účet alespoň na jedné z dostupných platforem včetně Instagramu, Twitteru a LinkedInu. Ať už chceme nebo nechceme, za dobu aktivního využívání po sobě postupně zanecháváme takzvanou digitální stopu, kterou nejčastěji tvoří fotografie, zveřejněné osobní informace a publikované příspěvky.

Jinak to není ani u populární platformy Facebook, která čítá k dnešnímu dni více než 2 miliardy aktivních uživatelů. Právě Facebook jako jedna z mála platforem digitální stopu řeší. Proto před pár lety vytvořila zbrusu novou funkci, která umožní data uživatele zachovat i po jeho smrti. Řeč je o funkci zvěčnění účtu, o které padla první zmínka již v roce 2013. Pojďme si společně tuto funkci představit a ukázat si, co všechno dokáže.

 

 

Zvěčněný účet na Facebooku

Co vlastně znamená mít zvěčněný účet na Facebooku? Jak již vyplývá z názvu, jedná se o účet, který bude aktivní i po smrti svého uživatele. Znamená to, že pokud některý z uživatelů zemře, jeho účet převezme pověřená osoba, jež se o něj bude starat. Facebook přišel s touto myšlenkou proto, aby svým uživatelům dal možnost připomínat si zesnulého uživatele alespoň v této digitální formě, a tím si udržet daného člověka v paměti co nejdéle.  

 

Co se dá na zvěčněném účtu dělat?

Jak již bylo zmíněno, pověřená osoba v podobě rodinného příslušníka nebo kamaráda má možnost aktualizovat profilovou či úvodní fotografii, přijímat žádosti o přátelství nebo publikovat na profilu památeční příspěvky v podobě zážitků, fotografií nebo budoucích narozenin. V rámci této funkce však fungují i určitá pravidla, jež práva pověřené osoby omezují. Jedním z nich je například to, že svěřenec profilu nemůže pročítat soukromé zprávy nebo sám přidávat či odebírat facebookové uživatele z přátel. Mezi další důležité aspekty zvěčněného účtu patří to, že vedle jména zesnulého uživatele se objeví slovo Vzpomínáme. Co se týče profilu samotného, všechny příspěvky a fotografie budou stále k dispozici a nebude možné s nimi provádět žádné další změny. Důležitý je také fakt, že pokud si za svého života uživatel nevybere možnost trvalého odstranění, účet se po jeho smrti automaticky zvěční.

 

 

Reakce uživatelů na funkci zvěčnění? Zdrženlivá

Reakce facebookových uživatelů na tento nový aspekt profilu nebyla taková, jakou si administrátoři Facebooku představovali. Pravdou je, že o tuto možnost nebyl projeven téměř žádný zájem. Vyplývá to z nedávného průzkumu společnosti Comparitech, která zjistila, že více než dvě třetiny uživatelů si na správu profilu pro smrti nevybraly žádnou pověřenou osobu a více než polovina (66 %) dokonce uvedla, že o této možnosti vůbec neví.

Ti z nich, kteří o té možnosti věděli, byli v rámci stejného průzkumu dotázáni na to, co by chtěli po své smrti se svým účtem udělat. Méně než třetina (27 %) se rozhodla pro zvěčněný účet, zatímco asi 34 % uvedlo, že si přeje, aby jejich účty byly vymazány. Nakonec byli respondenti tázáni také na to, jak by se cítili, kdyby na Facebooku viděli zemřelého člena rodiny nebo vlastního přítele. Přibližně polovina respondentů odpověděla, že by měla nepříjemné a negativní pocity. Dále asi 14,5 % uvedlo, že by se cítili šťastní a 18,4 % naopak lhostejní.

 

Problémy s hackery

A když už je řeč o zvěčnění a předání správy dalšímu člověku, nasnadě vyvstává i otázka týkající se hackerů. V dnešní době je krádež dat a účtů bohužel zcela běžnou záležitostí, která se děje dnes a denně – statistiky z roku 2018 sdělují, že na Facebooku bylo celkově napadeno dokonce 29 milionů účtů. Není tedy překvapením, že o zneužití účtu se hackeři pokusili rovněž u zvěčněných účtů, a to překvapivě s velkou úspěšností. Na vině jsou zejména slabá ochranná opatření, kterými Facebook disponuje stejně jako nemožnost ověření, zda daný uživatel skutečně zemřel. Pravdou je, že Facebook nemá žádné prostředky na to, aby mohl nahlédnout například do registru obyvatel či si data ověřit u oficiální veřejné instituce.

 

Zfalšované dokumenty

Na Facebooku tak byly postupně registrovány útoky a případy kyberšikany, při kterých na Facebooku někdo nahlásil smrt žijícího uživatele a následně ji podložil dokumenty, které byly zfalšované. Data zvěčněného účtu byla následně zneužita či posloužila jako prostředek ke kyberšikaně. Byly dokonce zaregistrovány případy naklonování profilu, prostřednictvím kterého hackeři kontaktovali další uživatele Facebooku a tím získávali cenná data. Ke zvěčnění účtu žijících uživatelů však může dojít i jiným způsobem. V roce 2016 způsobil překvapivě skandál i samotný Facebook, který chybou přidal vzpomínkové prvky přibližně u 2 milionů účtů. Neunikl tomu ani sám tvůrce a CEO Facebooku, Mark Zuckerberg, jeho účet byl také omylem zvěčněn.

Ať už chceme nebo nechceme, Facebook se stává cenným uložištěm osobních dat, které v průběhu let nabírá na čím dál větší důležitosti. Digitální stopa s počtem strávených let u Facebooku neustále roste a nezaniká ani smrtí jeho uživatele. I vy dostáváte s novou funkcí zvěčnění příležitost k zachování svého účtu a schválení toho, aby vaši blízcí mohli později sdílet vzpomínky a zážitky spojené s vámi. Pokud vás zajímají pravidla a možnosti této facebookové funkce, podívejte se na tento odkaz, který vám přesměruje na centrum facebookovské nápovědy.Připravila: Petra Pruden