CoolClub pro IT odborníky

E-občanka: Jak bude fungovat a jak ji začít používat?

12.12.2023

Sněmovna schválila zavedení eDokladů, vstoupit v platnost mají začátkem nového roku. Můžete a nemusíte tak využívat občanky v mobilu. 

 

Novinky

 

Od začátku nového roku to má být s doklady podobně, jako je tomu teď s pražskou tramvajenkou Lítačka. Tu už můžete mít nějakou dobu nahranou v mobilním zařízení a prokazovat se jí při kontrole revizorem.

Zatímco plastovou kartičku (Lítačku) můžete ale zcela odložit, v případě občanky si určitě ponechte verze obě. eDoklady zatím prošly pouze prvním krokem procesu, a to schválením sněmovny. Následuje ale ještě potvrzení Senátem a prezidentem.

Od nového roku si tedy můžete stáhnout mobilní aplikaci, kterou vyvíjí Digitální a informační agentura. Občanský průkaz bude v telefonu k dispozici i bez online připojení a každý by měl mít možnost si vybrat, jaké údaje z občanky bude ukazovat.

 

 

Když například budete muset prokázat věk na pokladně, můžete si zvolit, že se zároveň nezobrazí například adresa vašeho bydliště.

Stáhnutý občanský průkaz do mobilu ale neznamená, že zcela odložíte plastovou verzi karty. Proč? Bez existence fyzického dokladu nebude možné vlastnit virtuální, a počítejte s ím, že jednotlivé instituce eDoklady přijímat postupně.

Od ledna tak s eDoklady pochodíte u ústředních orgánů státní správy, například na ministerstvech. Pak také na Úřadu vlády, Českém telekomunikačním úřadě nebo třeba na Českém úřadě zeměměřickém a katastrálním.

Policie například začne elektronický doklad akceptovat až v létě, stejně jako úřady práce nebo finanční úřady. A v roce 2025 se pak připojí také všechny samosprávy nebo pošty.

V případě ztráty mobilního telefonu nenastane žádný problém, eDoklady totiž půjdou na dálku vypnout.

 

 

Připravila: Pera Sauerová