Fanouškovská základna eher a esportů čítá podle průzkumu Forbesu půl miliardy osob s převahou věkové kategorie 18 až 24 let. Tedy přesně těch, které podle průzkumu o olympijské hry ztrácí zájem. A tak řeší olympijský výbor dilema: povolit se skřípěním zubů ehry a esporty na olympiádě a přilákat tak nové fanoušky? Nebo se držet stanoviska, že ehry podporují násilí a diskriminaci, a že není důvod rozvíjet sporty, které pouze simulují ty již existující?
PlayCool
Vypadá to tedy na úplně jinou variantu - totiž, že místo vytrvalé snahy o komplexní proniknutí na olympijské hry si ehry a esporty vytvoří hry své vlastní. O sponzory by neměla být nouze, už nyní se v této branži točí závratné sumy a fanoušků esportů a eher (eGames) je dost. Jenže mezinárodní olympijský výbor (MOV) se tváří spíše odmítavě, ehry a esporty se podle něj úplně neslučují s hodnotami olympijských her.
Olympiáda nechce podporovat násilí a diskriminaci
Prezident MOV Thomas Bach se k situaci vyjádřil. Esporty a ehry mají podle něj své podskupiny, které se profilují jasně: podskupinu eher tvoří hry zaměřené na násilí a diskriminaci, nebo jde o hry na zabíjení. S těmi nechce být MOV jakkoliv spojován. Stejně tak se nesžívá s druhou podskupinou her, kterými jsou hry zaměřené na strategii. Ty jsou podle něj do olympiády nezařaditelné.
Ve druhé skupině - části skutečných esportů, už by ale MOV spojení najít dokázal. Esporty dělí na ty, které pouze simulují již existující sporty (např. legendární fotbalová hra FIFA), a pak na tzv. esport soutěže, které souvisejí s významnou fyzickou aktivitou. Těmi jsou například virtuální soutěže na trenažérech ve veslování, cyklistice, běhu či taekwondu.
„Ty jsou nám nejbližší, protože v nich jde zároveň o skutečný sport a soutěžení,“ řekl Bach. „Některý z nich by se do programu her dostat mohl. Pochopitelně, pokud při něm budou dodržována pravidla fair play a boje proti dopingu.“ Bach ještě dodal, že tohle je již úkol pro jeho nástupce. S esporty na nejbližších příštích olympiádách se tedy počítat rozhodně nedá.
Protože si však MOV chce získat ztracenou přízeň mladé generace, dá se předpokládat, že se v budoucnosti esporty na olympiádu přec jen dostanou. Zařadí se tak mezi skateboarding, kiteboarding či breakdance, tedy disciplíny, kterým taktéž trvalo dlouhé roky, než si své místo na olympiádě vybojovaly.
Připravila: Alena Čálková