CoolClub pro IT odborníky

Myslí, tedy hraje: Pacient ovládá šachy svými myšlenkami díky mozkovému čipu od Neuralinku

02.04.2024

Společnost Neuralink zveřejnila video Nolanda Arbaugha, jak ochrnutý pacienta s implantovaným čipem v mozku hraje šachy. Arbaugh předvádí ovládání kurzoru myši a hraní šachů pouze myšlenkami. Je tomu ale skutečně tak?

 

Novinky

 

Zní to jako sci-fi, ale je tomu tak. Pacient ovládá šachovnici svými myšlenkami. Jak to funguje?

Zařízení Neuralink sleduje aktivitu mozku, dešifruje mozkové vlny a snaží se odhadnout, jaký pohyb má pacient v úmyslu provést. Následně tento "příkaz" provede prostřednictvím kurzoru myši na obrazovce počítače.

První implantace čipu proběhla úspěšně už 28. ledna a Musk prohlásil, že se z ní pacient zotavuje bez komplikací. Následně 19. února zveřejnil na sociální síti X příspěvek o tom, že se pacient plně zotavil a dokáže pohybovat kurzorem myši po obrazovce pouhou myšlenkou.

 

 

Veřejnost si to poprvé mohla na vlastní oči prohlédnout 20. března. Na videu, kde Arbaughem ukazuje, jak prostřednictvím implantovaného čipu ovládá kurzor myši a hraje své oblíbené šachy. Video je sice nekvalitní, ale dává představu toho, čeho je pacient s čipem v mozku schopen.

Zda však Arbaugh skutečně ovládá kurzor myšlenkami, nelze z videa jednoznačně ověřit a Neuralink na doplňující dotazy ohledně videa nereagoval.

Video s Arbaughem je i přes nejasnosti fascinujícím náhledem do budoucnosti, kde by technologie propojení mozku a počítače mohla lidem s postižením vrátit ztracené funkce a otevřít nové fascinující možnosti.

 

 

Připravila: Petra Sauerová