CoolClub pro IT odborníky

Opravdu máte dostatečně zabezpečený svůj Facebook?

Facebook patří k nejoblíbenějším sociálním sítím na celém světě. Vždyť mu 31. března 2019 bylo napočítáno více než 2,38 miliard aktivních členů! Stává se tak zdrojem cenných dat, které s trochou neopatrnosti mohou být zneužity. Nedejte šanci hackerům a mrkněte na tipy, které vám pomohou uchránit osobní data. 

 

Magazín

 

Když Marc Zuckberg v roce 2004 zakládal Facebook, médiím řekl: „Posláním Facebooku je budování komunity. Lidé používají Facebook k tomu, aby zůstali ve spojení s přáteli a rodinou, aby zjistili, co se děje ve světě a aby se mohli s ostatními podělit o zážitky a zkušenosti, které jsou pro ně důležité.“

 

Neplaťte za nevědomost

Po více než 15 letech můžeme s jistotou konstatovat, že se toto poslání úspěšně naplnilo. S přibývajícím počtem registrovaných uživatelů se však zvyšuje riziko zneužití osobních údajů, což je problém, který čím dál více nabírá na platnosti. V dnešní době totiž není napadení účtu žádnou výjimkou – statistiky uvádí, že bylo napadeno hackery až 50 milionů facebookových účtů. Na základě těchto nepříznivých čísel je potřeba vědět, jak si své soukromí chránit. 

Po útocích hackerů a skandálech jako byl Cambridge Analytica je jasné, že uživatelé musí podniknout opatření, která jim pomohou lépe chránit jejich osobní údaje. Snadno se přesvědčíte o tom, že soukromé údaje na sociálních sítí zůstanou jen zřídka skutečně soukromé. Pokud Facebook používáte a stojíte o vyšší stupeň zabezpečení, tyto tipy se vám budou skutečně hodit! 

 

 

1) Neukládejte na Facebook své telefonní číslo

Zásada číslo jedna zní jasně: nevkládejte své číslo na Facebook. Nejspíš jste se už setkali s tím, že vás Facebook podněcoval k uložení telefonního čísla za účelem většího zabezpečení. Tato možnost však není povinná, proto bude dobré, když ji úplně přeskočíte. Nikdy totiž nevíte, kdy se vaše soukromé číslo dostane do nesprávných rukou. Pokud jste již na Facebook své telefonní číslo zadali, počítejte s tím, že zůstane v interních záznamech společnosti, dokud si svůj účet úplně neodstraníte. 

 

2) Zapněte dvoufázové ověření  

Pokud si opravdu chcete zabezpečit účet, místo poskytnutí telefonního čísla raději zvolte dvoufázové ověření. Při nastavování dvoufázového ověření budete vyzváni k zadání speciálního přihlašovacího kódu nebo potvrzení přihlášení pokaždé, když se někdo pokusí dostat na Facebook z počítače nebo mobilu, které není uloženo mezi přihlášená zařízení. 

Na webové stránce přejděte do nastavení > zabezpečení a přihlašování> dvoufázové ověření a vyberte preferovanou možnost. Se zapnutím této funkce budete mít nadstandardní ochranu. 

 

 

3) Vypněte přístup k poloze

Facebook má dlouhé prsty a ví hned o několika způsobech, jak vás sledovat. Občas mu v této snaze ale sami nahráváme tím, že u fotek sdílíme lokalitu a do profilu přidáváme další osobní informace. Zároveň však můžeme mít nechtěně zapnutou funkci, která Facebooku umožňuje vidět naši současnou polohu. 

Na tuto situaci však existuje jednoduché řešení – stačí jít do nastavení a kliknout na aplikaci Facebooku. Tam najdete ikonku s názvem poloha a přístup zamítnete. Díky tomu budete mít jistotu, že informace o vaší lokalitě jsou skutečně soukromé. 

 

4) Zkontrolujte všechna přihlášená zařízení 

Jakmile se na Facebook přihlašujete z více zařízení a různých míst najednou, informace o přihlášení se postupně ukládají. Je tedy možné, že se do vašeho účtu mohou přihlásit i další nevítání hosté, o kterých možná ani nevíte. Počet přihlášených zařízení se však dá snadno zkontrolovat a ověřit. 

Opět přejděte do nastavení a následně do zabezpečení a přihlašování. Tam uvidíte seznam zařízení, ze kterých jste se někdy na Facebook přihlašovali. Pokud chcete některé z těchto zařízení odstranit, klikněte vpravo na tři tečky a dejte možnost “odhlásit se”. 

 


Připravila: Petra Pruden