CoolClub pro IT odborníky

Populární PlayStation 5 v novém kabátku. Má co nabídnout?

03.11.2023

PlayStation 5 má za sebou tři úspěšné roky. Nyní konzole Sony přichází s inovovanou podobou. Neoficiálně nese název PS5 Slim, protože design je tenčí a lehčí. Má ale, kromě změn designu co nabídnout?

 

PlayCool

 

Sony uvedla PlayStation 5 před třemi lety, a to hned ve dvou hardwarově výrazně odlišných provedeních. Jedno se zabudovanou blu-ray mechanikou a jedno bez ní. A právě v tom je u novinky od Sony klíčový rozdíl.

Nově si budou moci hráči rozhodnout i po koupi konzole, jestli k ní chtějí modul s mechanikou pro fyzická média nebo ne.

Aktuálně tedy dosavadní dvojku modelů PS5 a PS5 Digital Edition nahradí pouze jeden model ve dvou možných konfiguracích.

Fanoušci si tak budou moci zakoupit pouze konzoli s tím, že ač nyní blu-ray mechaniku nevyužijí, nebude problém ji dokoupit. Prakticky se už pak jen bílý panel vymění za přikoupený modul.

Změnil se také design, od pohledu je jasné, že je zařízení tenčí, nižší a lehčí. Celkově se objem snížil o 30 procent a váha je nižší o 24 nebo 18 procent, v závislosti na konkrétní verzi.

Vpředu teď jsou dva USB-C, namísto jednoho USB-C a jednoho USB-A. Starší rozhraní ale nezmizelo, pouze se přesunulo na zadní stranu zařízení.

Poslední změna, kterou nelze vidět pouhým okem, se odehrála uvnitř konzole. Rozšířilo se úložiště zařízení, a to z 825 GB na plný terabajt.

Evropští zájemci si za novinku od Sony, na rozdíl od těch amerických, trochu připlatí. Za verzi bez blu-ray mechaniky hráč zaplatí asi 11 tisíc korun a s ní 13 500 korun. Samostatně za modul pak zájemce zaplatí přibližně 2 900 korun.

Ačkoliv se na inovovaný produkt také snesla kritika, týkající se minimálních změn v designu či volby cenové politiky v USA a jinde, zdá se, že Sony chce svým fanouškům umožnit výběr bez omezení.

 

 

Připravila: Petra Sauerová
Foto: Facebook Sony