CoolClub pro IT odborníky

Země G7 přichází s kodexem regulujícím AI. Zmírní hrozící rizika?

09.11.2023

Země skupiny G7 se rozhodly zasáhnout do regulace vývoje umělé inteligence. Situaci chtějí hromadně ohraničit tak, aby AI byla pro celý svět bezpečnější a důvěryhodnější. Co to konkrétně znamená?

 

Novinky

 

Země G7 se chystají vydat dokument. Půjde o tzv. dobrovolný kodex chování, jenž stanoví pravidla týkající se především ochrany soukromí a možných bezpečnostních rizik.

Tento proces byl zahájen představiteli zemí G7 už v květnu na ministerském fóru s názvem „Hirošimský proces AI“.

Skupina G7, kterou tvoří USA, Kanada, Francie, Německo, Itálie, Japonsko a Velká Británie, si těmito kroky dláždí cestu za cílem „podpořit bezpečnou a důvěryhodnou umělou inteligenci na celém světě.

 

 

Zároveň chtějí poskytovat dobrovolné pokyny organizacím, které vyvíjí ty nejpokročilejší systémy AI, včetně základních modelů a generativních systémů.

Kodex se bude skládat z celkem jedenácti bodů, které mají pomoci s ošetřením technologie. Má být „využito jejich výhod, ale současně má být řešena možná rizika a výzvy“, které spolu s AI přicházejí.

Dle pravidel, které v dokumentu stojí, by firmy měly zveřejňovat informace o schopnostech, omezeních, používání, ale i zneužívání systémů umělé inteligence. Stejně jako ukládá žádost o investice do důkladných bezpečnostních kontrol.

K zemím G7 se přidává také Evropská unie jako celek. EU se chce především zasadit o regulaci AI a má o ní i zákon. Japonsko, USA a země jihovýchodní Asie se k věci staví spíše liberálně.

 

 

Připravila: Petra Sauerová