Při spuštění Google map v roce 2005 měla služba pomoci lidem dostat se z bodu A do bodu B. Dnes aplikaci denně používají dvě miliardy lidí po celém světě. Co plánuje dál?
Magazín
Během dvaceti let na trhu si Google mapy prošly revolucí. Dnes, jedna z nejpoužívanějších aplikací na světě, nejen naviguje, ale také propojuje, a to lidi s místy, informacemi a komunitami. Jak šel čas?
Revoluce v mapování a navigaci
Když Google 8. února 2005 poprvé spustil Mapy Google, šlo o jednoduchý webový nástroj. Jenže technologický gigant měl větší ambice. Ještě téhož roku začala skupina inženýrů v Oregonu vyvíjet aplikaci Google Transit Trip Planner, který se později stal základem dnešní integrace veřejné dopravy do Map. Postupem času se služba rozšířila na tisíce dopravních podniků po celém světě.
Mapy Google a Česko
Mapy od Googlu pronikly do Česka až o rok později (2006). Zprvu nabízely pouze základní mapové podklady bez navigace, ta byla pro české občany přidána až v roce 2009, kdy Google v USA přišel také s hlasovými pokyny.
Z webu do mobilu a na ulice
Zásadní změnu přinesl rok 2007, kdy se Mapy Google dostaly na mobilní telefony. Součástí inovací bylo i zavedení dopravních informací v reálném čase ve více než třiceti městech USA. V tentýž rok představil Google revoluční funkci Street View, která umožnila uživatelům virtuálně procházet svět skrze panoramatické snímky. Co začalo s několika americkými městy, dnes pokrývá přes 20 milionů kilometrů silnic, stezek, a dokonce i podmořských lokalit.
Pro detailní zachycení totiž Google využívá, nejen speciálně vybavená auta kamerami s 360° záběry, ale i pěší průzkumníky, kola, sněžné skútry nebo podvodní kamery.
Navigace, AI a interaktivní svět
Navigace s hlasovými pokyny přišla v roce 2009 a znamenala další klíčový posun. Google začal budovat vlastní mapové podklady, zkvalitnil data a zavedl možnost hlášení problémů uživateli. O několik let později přibyly interaktivní prvky, jako hodnocení podniků, podrobné informace o místech (otevírací doba, cenové rozpětí restaurací, barů či hotelů) a komunita Local Guides.
To jsou dobrovolníci, kteří sdílejí své recenze, fotky a další důležité informace pojící se s konkrétní lokací. V roce 2019 přišla navigace s rozšířenou realitou (Live View) a v roce 2023 funkce Immersive View, nabízející realistické 3D modely lokalit a historických památek.
Globální dostupnost s výjimkami
Ačkoliv jsou Mapy Google dostupné většině světa, v některých zemích je jejich využití omezené nebo zcela zakázané. Například v Číně jsou Google Mapy blokovány a uživatelé musejí používat lokální alternativy. Podobná situace platí v Severní Koreji a některých konfliktních oblastech.
Budoucnost pod taktovkou AI
V roce 2024 vstoupily Mapy Google do éry umělé inteligence s projektem Gemini. Ten slibuje ještě sofistikovanější možnosti personalizované navigace a doporučení. Mapy už zkrátka nejsou jen nástrojem pro orientaci v prostoru, ale platformou, která propojuje digitální a fyzický svět způsobem, jaký by si před dvaceti lety uměl představit jen málokdo.
Připravila: Petra Sauerová