Chrome, Safari, Firefox nebo Edge. Nedržte se zajetých kolejí a vyzkoušejte některou z celé řady alternativ, které představují originální, chytré, zkrátka jiné přístupy k prohlížení webu. Které browsery by vám neměly uniknout?
Magazín
Internet používáme dnes a denně, ale většina lidí se pořád drží známých vyhledavačů. Znáte i alternativy, které nejsou pouze kopiemi s jiným logem, ale skutečně unikátními přístupy k prohlížení webu?
Proč zkusit něco jiného
Přestože Chrome, Safari a Edge ovládají více než 80 % trhu, existuje celá řada alternativních internetových prohlížečů. A ty nabízejí překvapivě inovativní funkce a vysokou úroveň optimalizace. Ať už jde o důraz na ochranu soukromí, nižší spotřebu paměti nebo vychytávky cílené na specifické skupiny uživatelů (například vývojáře či hráče), alternativní prohlížeče mohou přinést hodnotu, kterou mainstream často opomíjí.
Například Brave automaticky blokuje reklamy a trackery a podle vlastních dat zvyšuje rychlost načítání stránek až o 30 % oproti standardním prohlížečům. Vivaldi cílí na power-usery – umožňuje téměř nekonečné možnosti přizpůsobení rozhraní i ovládání, včetně zabudovaného správce e-mailů a kalendáře. Opera GX zase přináší unikátní řešení pro hráče, včetně integrovaného limitu na využití RAM a CPU.
Které prohlížeče stojí za vyzkoušení?
Arc | prohlížeč budoucnosti
Arc zaujme na první pohled. Prohlížeč totiž nabízí minimalistický čistý design s panely na levé straně. A hlavně, celý koncept je zaměřený na produktivitu. Můžete si vytvářet pracovní skupiny panelů, připínat je, třídit do složek, a dokonce je pojmenovávat pomocí AI. Nechybí ani možnost zobrazení dvou panelů vedle sebe nebo náhledy stránek bez jejich otevření. Pokud máte širokoúhlý monitor a rádi v práci multitaskujete, Arc vám sedne jako ulitý.
Tudy tam: https://arc.net/
Brave | prohlížeč pro náročné
Brave je ideální pro ty, kdo chtějí mít všechno pod kontrolou. Je postavený na Chromu, takže podporuje jeho doplňky a rozšíření. Zároveň však nabízí celou škálu vychytávek. Vyhrát si můžete například s blokováním reklam či sledovacích skriptů. Zároveň má vlastní VPN, kryptopeněženku a AI asistenta jménem Leo (zatím jen v angličtině). A nastavit si můžete skoro všechno – od vzhledu až po funkčnost. Výhodou je i rychlý start a přehledné prostředí pro běžného uživatele. Pokud se do něj však ponoříte hlouběji, umí toho opravdu hodně.
DuckDuckGo Browser | když nechcete být sledováni
Soukromí je tady na prvním místě. DuckDuckGo kombinuje jednoduchost s ochranou vašich dat – blokuje sledovače, maže historii na jedno kliknutí a má i vlastní YouTube přehrávač bez reklam a komentářů. Není tu sice podpora rozšíření, ale zato se s ním pracuje příjemně a rychle. Dostupná je i mobilní verze, kterou synchronizujete s desktopem naskenováním QR kódu. Jediným háčkem je případné zálohování, které neprobíhá do cloudu, ale vyžaduje si případně manuální zásah.
Tudy tam: https://duckduckgo.com/, foto: Corwin Presscott
Vivaldi | pro geeky a fanoušky staré Opery
Pamatujete si starou „dobrou“ Operu? Vivaldi je její duchovní nástupce – a to doslova. Stojí za ním totiž původní tým staré dobré Opery a je to na něm znát. Prohlížeč je extrémně přizpůsobitelný – můžete tak skládat panely dle libosti, měnit vzhled, přidávat gesta myší, upravovat klávesové zkratky, skrývat prvky a mnoho dalšího. A přitom běží svižně a podporuje rozšíření z Chromu. Je skvělou alternativou pro pokročilé uživatele, kteří si rádi všechno nastaví po svém.
Tudy tam: https://vivaldi.com/
Zen Browser | jednoduchost jako cesta k soustředění
Minimalismus, klid a přehlednost. Zen Browser není pro každého – chybí mu třeba mobilní aplikace nebo podpora všech běžných rozšíření. Ale pokud hledáte čisté prostředí, kde vás nic neruší, je to trefa. Má postranní panely, možnost nahlížet na odkazy bez jejich otevření, a jeho Zen Mods (speciální doplňky) rozšiřují jeho funkce i vizuál.
Tudy tam: https://zen-browser.app/
Pro IT profesionály, kteří chtějí efektivněji spravovat multitasking, chránit data nebo testovat webové aplikace v různých prostředích, představují tyto prohlížeče cennou alternativu. Výhodou je také menší podíl na trhu – alternativní prohlížeče bývají méně cílem běžných exploitů, což zvyšuje bezpečnost.
Připravila: Petra Sauerová