CoolClub pro IT odborníky

Černá skříňka od Honeywell bude online. Poskytne data v reálném čase

13.09.2023

Brněnský Honeywell přichází s černou skříňkou, která dokáže být po celou dobu letu online. Vývoj nového modelu černé skříňky trval čtyři roky a se zemí je propojen díky satelitům.

 

Novinky

 

Černá skříňka je nástroj určený k zaznamenávání dění v kokpitu, aby bylo v případě nehody možné objasnit veškeré okolnosti, které tragédii předcházely.

Brněnský Honeywell ve spolupráci s firmou CurtissWright aktuálně přichází se zařízením HCR-25. Prostřednictvím něho jsou okamžitě dostupná veškerá data, přenášejí se totiž v reálném čase.

Navíc HCR-25, jako první zařízení tohoto typu, disponuje certifikací pro letouny Boeing 737, 767 a 777. Díky zařízení a bezprostřední znalosti stavu na palubě letadla, je možné například zrychlit vyšetřování případné nehody a pomoci zabránit dalším podobným.

V Brně se ale nepracovalo pouze na vývoji černé skříňky a na softwaru, který propojuje letadlo se zemí. Vývoj se zaměřil také na infrastrukturu, která je složena z tzv. cloudových serverů, tedy virtuálních center. Právě tam se totiž data zapisují, analyzují a pak dále zpracovávají.

Ani tady se ale největší výzkumné a vývojové centrum společnosti Honeywell v Evropě nezastavuje. Už teď připravuje systém nabídek, které aerolinkám umožní vybrat si, kam se budou data přenášet a jak se budou zpracovávat. Chtějí zároveň HCR-25 přizpůsobit jednotlivým zákazníkům a jejich požadavkům.

 

 

Připravila: Petra Sauerová