CoolClub pro IT odborníky

Sony oznámilo nový handheld, bude to jen doplněk k PS5?

06.09.2023

Sony přichází s novým handheldem, který vyjde ještě letos. Nepleťte si ho ale s PlayStation Portable či konkurenčním Switch či Steam Deck, nejde o jejich nástupce. Co můžete od novinky očekávat?

 

Novinky

 

Společnost Sony přichází se svým handheldem. Navazuje tak na PSP a PS Vita. Dříve nazývaný Project Quantum, nyní PlayStation Portal, vyjde ještě letos. Nezaměňujte si ale zařízení s PlayStation Portable či konkurečním Switch či Steam Deck, nejde o jejich nástupce.

Do PlayStation Portal bude totiž možné hry nainstalované na PS5 pouze streamovat.

Oficiálně byl handheld oznámen pod kódovým názvem Project Quantum, zkráceně Project Q. Až nyní v srpnu byl odhalen oficiální název PlayStation Portal.

Nejedná se ale o klasický henheld od Sony, který by se mezi PlayStation Portable a PlayStation Vita zařadil. Jde „pouze“ o přenosné zobrazovací zařízení, které bude sloužit ke streamování pomocí funkce Remote Play přes domácí Wi-Fi síť her z PS5. PlayStation 5 je tedy naprosto nezbytné k používání této novinky.

 

Vlastnosti

Zařízení PlayStation Portal je vybaveno poměrně velkým, osmipalcovým LCD displejem s rozlišením 1080p a obnovovací frekvencí 60 Hz. Na obou stranách má ovladače, které se velmi podobají ovladačům DualSense pro PS5. Ty jsou navrženy tak, že podporují adaptivní spouště a haptickou zpětnou vazbu, a tak i pocit z hraní her bude podobně speciální jako při užívání DualSense.

Výdrž baterie zatím Sony neprozradil, odhadují se ale 3-4 hodiny, což není nijak ohromující. Na horní straně zařízení najdete porty USB-C, vstup pro nabíjení a 3,5 mm jack pro případné připojení sluchátek.

Že už nevlastníte drátová sluchátka? Nemusíte mít obavy, lze je připojit prostřednictvím technologie PlayStation Link. Bluetooth zařízení totiž neobsahuje.

Pokud však nemáte k dispozici Wi-Fi, nebude možné zařízení používat. A to je vnímáno jako ta největší nevýhoda, značně to totiž omezuje jeho využití. Situací, kdy nebudete moci hrát doma na PS5 a velké obrazovce, není mnoho. Tato novinka proto nemusí dávat mnoha hráčům vůbec smysl.

Sony uvádí, že k dispozici bude už na konci tohoto roku, pravděpodobně v listopadu 2023, za 199,99 dolarů. Ačkoliv nebyla ještě oficiálně oznámená česká cena, předpokládá se částka kolem 5 000 Kč.

Zatím není známo, zda PlayStation Portal umožní streamovat hry také prostřednictvím cloudu, to by byla totiž úplně jiná písnička. V takovém případě byste ani PS5 nemuseli vlastnit.

Streamování her z cloudu umožňuje PS4 i PS5 předplatné PlayStation Plus Premium. Není zatím ale nijak potvrzeno, že tomu tak bude i u PlayStation Portal, a tak se jedná pouze o spekulace. 

 

 

Připravila: Petra Sauerová
Foto: Sony