CoolClub pro IT odborníky

6 legendárních českých webů: Co je s nimi dnes?

Možná i vy si pamatujete na dobu, kdy byl Facebook ještě v plenkách. Tehdy řada z nás diskutovala nad úkoly či prázdninovými třídními srazy na webu Spolužáci.cz, jiní zase zabíjeli volný čas chatováním na webu Xchat.cz. Většina z nás také minimálně jednou zabrousila na Lidé.cz. Jak jsou na tom však tyto legendární weby dřívějších dob nyní?

 

Magazín

 

Na začátek bychom rádi zmínili článek z roku 2009, ve kterém je zmíněno, jak oblíbené weby Lidé.cz a Spolužáci.cz jsou. Mimo jiné se v něm dozvíte, že obě stránky zaznamenaly měsíčně více než milion návštěv. Nutno zmínit, že ani Xchat.cz příliš nezaostával – jeho návštěvnost nebyla sice tak vysoká, jako v případě předešlých webů, přesto na něj každý měsíc zavítalo několik stovek tisíc návštěvníků.

 

Spolužáci.cz

Jak možná někteří z vás vědí, webu Spolužáci.cz už odzvonilo. Provoz byl ukončen už v loňském roce. Pro ukončení provozu byl zásadní nástup Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Dnes je tedy web Spolužáci.cz pouhou minulostí, která nás provázela celých 14 let.

 

 

Líbímseti.cz

Web Líbímseti.cz je tu s námi již od roku 2002. Celých 17 let tak pomáhá při seznámení. Co nás na webu rozhodně zaujalo, je zobrazování počtu uživatelů, kteří jsou momentálně online. Díky tomu zjistíte, že Líbímseti.cz ještě není mrtvé a uživatelé jej stále navštěvují. Kromě toho, že zde máte stále možnost hodnotit ostatní uživatele (a samozřejmě dostávat hodnocení od nich), můžete na webu najít hry či chat.

 

 

Lidé.cz

Ano, web Lidé.cz stále funguje. S nástupem Facebooku však jeho návštěvnost rapidně klesla. Podoba webu se proto změnila a dnes je z Lidé.cz jen seznamka. Došlo i ke změně designu, což u mnohých uživatelů vyvolalo poměrně bouřlivé reakce. Období největší slávy tohoto webu už je pravděpodobně za námi, přesto nás však těší, že silnou konkurenci v podobě Facebooku stránka ustála a funguje dál.

 

Xchat.cz

Letos je to již 20 let, co funguje web Xchat.cz. Je však nutno zmínit, že i na jeho cestě se nacházely překážky. Před několika lety byl Xchat.cz prodán a nyní jej vlastní skupina nadšenců. O tom, že tento web stále žije, svědčí i číslo chatujících uživatelů, které najdete v horní části stránky. I tato stránka se však trochu změnila. Má vlastní profil na Facebooku, Instagramu i Twitteru a kromě toho k němu patří i blog s názvem IKSČET. Xchat.cz si navíc můžete otevřít i v mobilu.

 

 

1000her.cz

Web 1000her.cz se od výše uvedených webů poměrně lišil – jeho cílem bylo totiž primárně zprostředkovat svým uživatelům velké množství her, které si mohli zahrát on-line. Možná i vy jste zde „pařili“ Sonica nebo sbírali zlato ve hře Gold Miner. Dobrou zprávou je, že tyto hry si zde můžete zahrát i nyní. A mimo nich samozřejmě i řadu dalších. Spusťte si proto některou z Vašich dříve oblíbených a vzpomeňte si tak na časy dávno minulé!

 

Alik.cz

Na závěr si pojďme posvítit na web Alik.cz. Ten je už od roku 2000 určen pro mladší děti, kterým poskytuje zábavu a učí je pracovat s internetem. Návštěvníci zde najdou hry, vtipy či pohádky. U tohoto webu oceňujeme nejenom to, že se v prostředí českého internetu zvládl udržet takovou dobu, ale i fakt, že se snaží maximálně dbát na bezpečnost.

 

Těší nás, že téměř všechny z uvedených webů se zvládly na českém internetu udržet až dodnes. Vzhledem k jejich dlouhé historii je tento fakt opravdu obdivuhodný. Budeme držet palce, aby existence webů pokračovala i nadále!

 

 

Připravila: Martina Opravilová