Club

Moxie: Nový robot s AI inspirovaný Pixarem, který je navržen pro domácí výuku dětí

Na podzim 2020 přijde na na americký trh další novinka. Jedná se o dětského robota Moxie, který díky umělé inteligenci dokáže konverzovat, reagovat na odpovědi, udržovat oční kontakt, a dokonce měnit výrazy v obličeji. Dětem zároveň poslouží jako učitel pro domácí výuku a mentor, který jim pomůže rozvíjet sociální dovednosti.

 

Magazín

 

Svět robotů dělá mílové kroky. Na trh pravidelně přichází stále lepší a modernější technologie, které nepřestávají překvapovat svými detaily, inovacemi a inteligencí. Ze statistik se dozvídáme, že zisky v odvětví robotiky neustále stoupají. Jen v roce 2019 se v tomto průmyslu točilo 82 miliard dolarů. Do 5 let by toto číslo mělo dokonce vystoupat až na 209 miliard korun. 

 

Novinka amerického trhu: Inteligentní robot Moxie

Rostoucí poptávka po robotech a nových technologiích se přímo podepisuje na rostoucí nabídce. Jednou z novinek, která dorazí na trh na podzim 2020 je také chytrý robot Moxie. Tuto novinku představila kalifornská firma Embodied v květnu tohoto roku a už nyní sklidila velký ohlas. Moxie je prvním robotem svého druhu, který může dětem od 6 do 10 let pomoci s domácí výukou a zdravým sociálním vývojem. Projekt robota Moxie podpořili i takoví giganti jako Amazon, Intel, Sony nebo Toyota, kteří přispěli na jeho výrobu celkem 41 miliony dolary. A jak je vidět, tato investice se vyplatila.

 

 

Nový typ robota

Moxie je unikátní robot inspirovaný postavičkami od legendárního Disney Pixar – roztomilý výraz, velké oči a hlava mu rozhodně nechybí. Vzhled Moxieho byl navržen týmem vědců, lékařů a designerů tak, aby si ho děti na první pohled skutečně zamilovaly.

Kromě svého sympatického vzhledu má však i jiné přednosti. Na rozdíl od jiných robotů a hraček umí naslouchat a interagovat s lidmi. Moxie umí mluvit, reagovat na odpovědi, udržovat oční kontakt, a dokonce měnit i výrazy ve své obličeji v závislosti na tématu konverzace.

„Moxie je nový typ robota, který má schopnost porozumět emocím a vyjádřit je výrazy v obličeji nebo řečí těla. Díky tomu může s dětmi vytvářet hlubší pouta,“ doplňuje CEO společnosti Embodied Pirjanian. To je však pouhý zlomek toho, co tento šikovný robot dokáže. Moxie si poradí také s rozpoznáváním osob i předmětů. Toto vše je možné díky čtyřem zabudovaným mikrofonům a jednou přední kamerou.

 

Výuka po boku Moxieho

Hlavní mise Moxieho není být jenom pěkná hračka, ale také učitel a průvodce dětským životem. Jedním z jeho poslání je pomáhat dětem s domácí výukou. Tato výuka bude probíhat na základě témat a lekcí podle oficiálních učebních osnov, a to ve formátu „škola hrou“. Rodiče budou mít o celém procesu učení přehled a pomocí „rodičovské aplikace“ napojené na Moxieho budou moci sledovat pokrok dětí. 

 

 

Moxie pomůže dětem rozvíjet jejich sociální dovednosti

Kromě klasických vědomostí by děti díky robotovi měly také rozvíjet a prohlubovat své sociální dovednosti. To by podle tvůrců mělo být umožněno díky vzájemným konverzacím o významných tématech jako je rodina, přátelství, příroda nebo škola. Podle CEO společnosti Embodied, Pirjaniana, jsou dnes sociální dovednosti důležitější než kdy jindy.

„Studie ukázaly, že současná generace dětí zaostává za svými sociálními, emocionálními a komunikačními schopnostmi ve srovnání s předchozími generacemi," říká Pirjanian. „Částečně je to přičítáno času tráveném na telefonu a sociálním médiím, ale také tlakům ve škole, které zvyšují úzkost a depresi.“

Tvůrci Moxieho rovněž říkají, že roboti s umělou inteligencí mohou pomoci zvlášť dětem s neurologickými poruchami, jako je autismus. Děti s touto poruchou mají často problém s udržováním očního kontaktu a čtení výrazů ve tváři. A právě Moxie by jim mohl pomoci s rozvojem sociálních dovedností hravou a nenásilnou formou.

 

Jak je to se soukromím

I přes velké ohlasy veřejnosti Moxie vzbuzuje také pár kontroverzních otázek. Jednou z nich je otázka soukromí. Někteří rodiče mají obavy, jak bude nakládáno s daty, které Moxie s jejich dětmi vytvoří. V sázce není pouze natočený obraz dětí, ale také osobní konverzace, které děti s robotem vedou. Společnost Embodied je však ujistila, že veškerá data budou pečlivě šifrována a přístup k nim budou mít pouze rodiče či opatrovníci. I přes toto tvrzení se však stále kolují pochybnosti, zda toto zabezpečení bude dostatečné a zda se Moxie v budoucnosti nestane terčem hackerů.

 

Za Moxieho si zájemci připlatí 38 000 korun

A nyní se dostáváme k poslednímu důležitému bodu, a tím je cena. Zájemci si Moxieho budou moci objednat za 1500 dolarů, což činí v přepočtu na české koruny asi 38 tisíc. Po prvním roce budou majitelé Moxieho muset navíc hradit poplatek ve výši 1500 korun měsíčně.

Podle průzkumů trhu to vypadá, že Moxie přijde do světa lidí s velkou slávou. Přestože on sám nemá paradoxně žádné opravdové sociální dovednosti ani emoční cítění, dětem bude dělat skvělého společníka, učitele i přítele. Tvůrci věří, že Moxie bude jeden z prvních robotů s umělou inteligencí, který se plně sžije s rodinou a bude jejím nepostradatelným členem.Připravila: Petra Pruden