Společnost Google podpoří dvěma miliony eur pětici vybraných českých projektů. Všechny se zabývají společenskými problémy prostřednictvím svého digitálního řešení. Kdo si odnáší finanční příspěvek?
Novinky
Výběr projektů nebyl jednoduchý a jejich procházení a hodnocení zabralo expertům z oboru několik měsíců. Které projekty, vyhlášené v rámci druhého ročníku Týdne pro digitální Česko, Google svým darem podpoří?
Platforma Nekrachni aktivně usiluje o edukaci mladých jednotlivců v oblasti financí a celkové orientaci ve světě peněz pomocí svého bohatého souboru výukových materiálů a specializované aplikaci. Díky půlroční technické podpoře společnosti Google budou moci vyvíjet své softwarové řešení rychleji a spolupráci vnímají jako transformační změnu, která skutečně pomůže.
Umělá inteligence skrývá mnoho příležitostí, proto není divu, že se rozhodli podpořit iniciativu AI dětem. Ta se chce zasadit o popularizaci AI na základních školách, v rámci výuky informačních technologií. Ačkoliv se některé koncepty už zařadily do školních osnov, mnoho pedagogů postrádá dostatečnou podporu v tomto ohledu.
Stejně jako internet, tak i AI jsou pomocníci, které máme ve svých rukou a je na nás, jak s nimi naložíme. Někteří nástroje využívají k šíření dezinformací a k manipulaci. Tomu chce jít naproti svým řešením studentský projekt s názvem Verifee Research Collective. Pustili se do vývoje bezplatného doplňku webového prohlížeče, který označuje v článcích na webu manipulativní záměry, chyby v argumentaci nebo projevy nenávisti.
Čtvrtý projekt myslí na starší generace a jejich tzv. digitální vyloučení, kterým se zabývá webová aplikace Moudrá Síť. Právě tento nástroj pomáhá seniorním občanům s ovládáním jejich zařízení, ať už na dálku nebo osobně propojením s akreditovanými asistenty.
A do pětice se vítězem stal digitální mentor pro budování firem StartupBox, který se specializuje na podporu podnikatelů z malých měst a vesnic.
Připravila: Petra Sauerová