CoolClub pro IT odborníky

Jak zachránit utopený telefon? Správný postup krok za krokem

31.07.2023

Podařilo se vám skočit do bazénu s mobilem v kapse, polili jste ho vodou nebo se do telefonu dostala vlhkost? Nic nemusí být ztraceno. Níže najdete postup, jak ho vysušit a snad i zachránit.

 

Magazín

 

Přestože žijeme v domnění, že jsou dnešní novější mobily už voděodolné, neznamená to nutně, že jsou vodotěsné. A hlavně i voděodolné modely mají své limity. Zároveň utopený telefon neznamená automaticky konečnou. Jak dostat vodu a vlhkost z mobilu pryč, aby zase fungoval?

Ačkoliv samotný iPhone i po ponoření do vody funguje relativně dobře, nelze totéž říct o reproduktorech. Voda, která se do mřížky telefonu dostane, způsobí tlumený zvuk hovorů, a bude chvíli trvat, než se zcela vypaří.

Apple, stejně jako i Android výrobci, ale myslí i na tyto případy. A tak do svého portfolia „phone-hacků“ zařadili i chytrou funkci, která vám s odstraněním vody z mobilu pomůže.

 

 

iOS

Water Eject, funkce, kterou najdete v aplikaci Shortcuts funguje jednoduše. Dojde k přehrání vysokofrekvenčního zvuku, který vytlačí vodu z mřížky reproduktoru ven. To možná znáte, pokud vlastníte Apple Watch. Požadavek můžete vyřídit manuálně přes aplikaci, anebo hlasovou zkratkou přes Siri. 

Práce s aplikací je jednoduchá – po klinutí na ikonku Water Eject vyberte možnost Zahájit vypuštění vody. Přibližně po dobu 15 sekund bude hrát vysokofrekvenční tón, během kterého bude z vašeho iPhonu odkapávat voda. Po skončení procesu se vám na displeji objeví zpráva s informací, že mise byla úspěšně dokončena. Využíváte-li funkci Siri, pak stačí zadat pokyn „Hey Siri, water eject“.

 

Android

Spousta novějších smartphonů už ale pracuje s funkcí, která je součástí operačního systému a dokáže se vody v reproduktorech zbavit. Funguje to stejně jako u funkce Water Eject v iPhonu, mobil spustí sérii tónů, natolik silných, aby svou intenzitou vodu z reproduktorů vytlačily.

V případě, že by vaše mobilní zařízení tuto funkci nepodporovalo, lze si stáhnout aplikaci, přímo k tomu určenou. Jednou z nich je například Speaker Cleaner. Dostupná je pro operační systém Android, ale i iOS.

 

 

Jak konkrétně krok za krokem postupovat?

1. Vypněte telefon

Utopený nebo vlhký telefon okamžitě vypněte tím nejrychlejším možným způsobem – většinou tedy podržením zapínacího/vypínacího tlačítka. Pokud je to u vašeho modelu možné sundejte veškeré kryty i baterii. U nejnovějších modelů už baterie bývá ukrytá pod pevně připevněným krytem, a tak určitě nechte baterii na místě.

2. Zbavte telefon nečistot/opláchněte telefon

V případě, že se do mobilního zařízení dostala pouze čistá voda, můžete rovnou přejít k sušení telefonu. V případě, že se ale jednalo o jinou tekutinu, ať už limonádu, pivo nebo dokonce slanou vodu, pak je lepší telefon raději nejprve vyčistit destilovanou vodou nebo čistým lihem. Tyto tekutiny totiž zvládnou odplavit nejrůznější látky, které by mohly způsobovat korozi a zkraty.

3. Manuálně telefon osušte, co jen to jde

Nyní přichází na řadu vysušení mobilu. Rozdělejte celý zadní kryt, pokud to jde, pokud ne, alespoň vysuňte „šuplíček“ pro SIM kartu a lehce mobilem zaklepejte proti dlani, aby případná tekutina uvnitř mohla vytéct ven. Oklepejte telefon i tak, aby se tekutina dostala ven také z drátových vstupů, jako je například napájecí konektor. Hodit by se mohl také hadřík a manuální úsilí.

4. (Ne)použijte rýži

Posledním krokem, který se nedoporučuje z důvodu možného zanešení všech minerálů do vnitřku telefonu, je vložit telefon do uzavřené krabičky s rýží.

Rýže sice skutečně funguje a vodu vycucne, ale minerály usazené v mobilu mohou následně způsobit korozi a telefon nenávratně poškodit. Proto tento krok a odpovědnost za jeho aplikaci je už jen na vás. V rýži by každopádně měl po dobu minimálně 24-48 hodin. Pokud už se tento krok rozhodnete aplikovat, pamatujte, že zvědavost se nevyplácí. Lepší je vždy nechat zařízení sušit déle.

5. Zkuste zařízení zapnout

Telefon zkuste zapnout až po uplynutí doby sušení. V případě, že se spustí a začne fungovat, telefon jste svými rychlými kroky zachránili. Pak neváhejte, a navíc využijte i již zmíněných funkcí či aplikaci. A pak už nezbývá než raději velmi rychle veškerá data v telefonu zálohovat.   

Pokud po celém tomto procesu telefon nenaskočí, asi nezbývá nic jiného než se vydat do odborného servisu.

 

Připravila: Petra Sauerová