Technologická událost roku, CES 2025, ukázala, kam až lze inovace posunout. Představujeme vám výběr toho nejzajímavějšího – od domácích robotů přes futuristické televize až po revoluční gadgety.
Magazín
Jsou libo elektrické lyže pro extrémní sjezdaře, průhledná televize za 1,5 milionu korun nebo kapesní překladač, který umí klonovat váš hlas? To je jen zlomek toho, co na letošním CES uchvátilo návštěvníky. Celkem 4500 vystavovatelů, včetně 1400 startupů předvedlo, kam až lze inovace posunout.
Technologie budoucnosti: elektrické lyže a AI aplikátory rtěnek
Startupová sekce CES přinesla řadu kuriozit. Švýcarská firma E-Outdoor představila první elektrické lyže, které umožňují dosáhnout čtyřikrát větší výšky s minimálním úsilím. Na druhé straně, čínský startup Bebird zaujal přístrojem na čištění uší s kamerou, zatímco brazilská firma Boticario uvedla AI aplikátor rtěnek, ideální pro osoby se zrakovým či motorickým postižením.
Domácí roboti jako pomocníci nové generace
Robotika pro domácnost zaznamenala výrazný pokrok. Samsung představil hned dva pomocníky, které stojí za řeč. Ballie je například malý kulovitý robot, který kromě zábavy slibuje i pomoc s ovládáním chytré domácnosti. Může tak být ideální například pro starší lidi. Samsung jej chystá uvést na trh už v polovině tohoto roku.
Na druhé straně je tu Roborock Saros Z70, chytrý vysavač vybavený robotickým ramenem. Tato unikátní vychytávka v kombinaci s AI funkcemi má na zemi rozeznat předměty s váhou pod 300 gramů, jako ponožky nebo boty a sám je odklidit z cesty.
Televize za 1,5 milionu a revoluční notebook
V segmentu spotřební elektroniky dominoval debut LG Signature OLED T, první průhledné televize na světě. Ta sice uchvátila už loni, ale letos společnost oznámila, že ji uvádí na trh. Televize má úhlopříčku 77 palců (195 centimetrů) a je kompletně bez kabelů, obraz se do ní totiž přenáší bezdrátově.
Její největší přednost tkví v režimu průhlednosti, který jednoduše nastavíte stisknutím jednoho tlačítka na ovladači. Pořídit ji budete moci s cenovkou 60 tisíc dolarů neboli 1,5 milionu korun, přičemž zatím není známo, kdy novinka dorazí do jiných zemí.
Za zmínku rozhodně stojí také nový notebook Lenovo ThinkBook Plus Gen 6 Rollable – nové zařízení se zatahovacím OLED displejem, které kombinuje mobilitu a produktivitu. Nový ThinkPad s úhlopříčkou obrazovky 14 palců ji dokáže rozvinout až na 16,7 palce při tloušťce jen 1,9 centimetru, přičemž váha by neměla přesáhnout 1,7 kilogramu. Novinku plánují uvést už v letošním roce s cenou kolem 3,5 tisíce dolarů, tedy v přepočtu přibližně 100 tisíc korun.
Chytrá řešení s AI
Polská firma Vasco Electronics uchvátila kapesním překladačem Vasco Translator Q1, který zvládá překlad hlasu, textu i fotek do 110 jazyků. Dokonce dokáže naklonovat hlas uživatele, aby mohla konverzace probíhat přirozeně a rychle. Tento přístroj slibuje revoluci v cestování i mezinárodní komunikaci.
Manažer společnosti vysvětloval, že celý proces je jednoduchý a poměrně rychlý. Trvá cca 15 sekund a uživatel musí potvrdit souhlas s využíváním svého hlasu. Pak nezbývá než nabrat vzorek a vyčkat dalších 15 sekund k vytvoření jeho digitální verzi.
Swippitt jako revoluce v nabíjení telefonů
Swippitt je inovativní nabíjecí zařízení, které svým vzhledem připomíná toustovač, ale nabízí revoluční přístup k nabíjení chytrých telefonů. Stačí do něj vložit telefon ve speciálním obalu a přístroj automaticky vymění vybitou baterii za plně nabitou.
Tyto baterie přidají telefonu 50 až 90 % další energie podle jeho velikosti. Znamená to, že telefon už možná nikdy nebudete muset připojovat k nabíječce. Jeho pořízení je ale poněkud dražší záležitost – přístroj s pěti bateriemi stojí asi 10 tisíc korun a obal s jednou baterií vyjde na 2 700 korun.
Připravila: Petra Sauerová
Foto: Samsung; LG; Vasco