CoolClub pro IT odborníky

Co okamžitě udělat, když na dovolené ztratíte mobil?

08.07.2024

Váš mobil je pokladnice plná kontaktů, fotek, hesel a platebních informací. Podle statistik je na 19 milionů telefonů každoročně ztraceno či odcizeno. Co když o něj přijdete (nejen) v zhraničí? 

 

Magazín

 

Chystáte se na dovolenou? Nezapomeňte na opalovací krém, plavky a myslete i na svůj mobilní telefon, respektive na ochranu dat! 

Kromě ztráty či odcizení mobilního telefonu, může být rizikové i připojení k Wi-Fi v hotelu či restauraci. Jako mžikem můžete přijít o své zařízení, a ztratit i důležitá data. Co s tím pak?


Prevence je číslo jedna

  • Zálohujte a mažte

Pravidelně zálohujte svá data do cloudu nebo na externí disk. Zálohování je naprosto klíčové a provádět ho můžete i během cesty, vždy, když se připojíte k internetu.

Super formou zálohování jsou i flashky s OTG funkcí, která umožňuje k mobilnímu telefonu snadno připojit další periferie, jež disponují konektorem USB, bez potřeby počítače. Nepřijdete tak o své nejnovější informace, fotografie nebo videa.

Z telefonu raději vymažte citlivé informace, které nebudete na cestách potřebovat. Ač to zní paranoidně, počítejte s tím, že vás o telefon může někdo skutečně připravit.

 

 

  • Záchrana na dálku

V případě potřeby ale můžete ovládat telefon i na dálku a jeho obsah vymazat. Pomůže vám s tím například aplikace Find my Phone, která funguje na Androidu i na iOS. Nemějte obavy, pokud by byl mobil na druhé straně vypnutý, dojde k jeho smazání v okamžiku, kdy jej někdo zapne. 

 

  • Posilujte svá hesla

I váš mobilní telefon pravděpodobně slouží jako brána do internetového bankovnictví, k emailům, důležitým pracovním souborům nebo účtům leteckých společností a hotelových vyhledávačů. Stejně jako i k aplikacím Spotify, Netflix a dalším, obsahujících vaše platební údaje.

Používejte proto vždy bez výjimky silná a jedinečná hesla pro všechny své účty, a pokud je to možné, aktivujte i biometrické ověřování.

Při ztrátě či odcizení co nejrychleji změňte veškerá hesla, aby se k vašim datům nedostala nepovolaná osoba.

 

  • Pravidelně aktualizujte

Udržujte svůj operační systém a aplikace aktualizované, abyste se chránili před bezpečnostními chybami.

Neaktualizovaný software a aplikace jsou další slabinou chytrých zařízení. Pokud svá zařízení neaktualizujete pravidelně, představují slabá místa, kudy do zařízení může proniknout škodlivý software.

S tímto úzce souvisí i doporučení nepoužívat veřejné Wi-Fi sítě, hlavně ty, které nejsou zabezpečené žádným přístupovým heslem. Automatickému přihlašování k dostupným Wi-Fi sítím, a tak možnému kybernetickému nebezpečí, předejdete v nastavení.

 

 

Mobil je pryč, co teď?

  • Zavolejte do banky

Zablokujte mobilní aplikace a platební metody, abyste zabránili zneužití.

Stačí zavolat do své banky, kde vám přístup do internetového bankovnictví i do všech bankovních appek deaktivují, aby se do nich žádným způsobem nemohl přihlásit nikdo nepovolaný.

Tímto způsobem lze stopnout i placení mobilem s Apple Pay, Google Pay nebo Garmin Pay, přestože plastové karty budou fungovat dál.  

  • Kontaktujte mobilního operátora

Zablokujte SIM kartu, abyste zamezili zneužití vašeho telefonního čísla.

Abyste z odcizeného či ztraceného mobilního zařízení zabránili volání do zahraničí a posílání prémiových SMS, je třeba od operátora zablokovat SIM kartu.

A zatímco se ze zablokované SIM karty nikam nedovoláte, nepošlete SMS a nemůžete využívat ani internetové služby, lze na SIM kartu zavolat.

 

  • Zkuste najít mobil na dálku

Pokud jste si vědomi ztráty, můžete zkusit na své telefonní číslo z jiného zařízení zavolat, a tak zjistit, zda telefon někdo nenašel nebo zda už jej někdo nepoužívá. I když zloděj vám ho pravděpodobně nezvedne.

Dále využijte funkce "Najít můj iPhone" nebo "Najít mé zařízení" pro lokalizaci a zabezpečení telefonu. Tuto funkci si v každém případě aktivujte, abyste později dokázali na dálku telefon lokalizovat, stejně jako i spoustu dalšího:

Akustický signál: Telefon ještě můžete zkusit prozvonit přes internet, spustíte tak na telefonu nepřeslechnutelný zvuk, a to i když je vypnutý, čímž ho snadno někdo nebo vy sami najdete, pokud je někde poblíž.

Vymazat data: V krajním případě, kdy je naděje na nalezení telefonu mizivá, můžete na dálku vymazat všechna uložená data. Tím zabráníte jejich zneužití zlodějem.

 

 

  • Nový mobil zaplatí pojištění

Nezapomeňte uvést IMEI číslo telefonu a doklad o koupi.

Ztráta mobilního telefonu, ať už v Česku nebo na dovolené, může být nepříjemná nejen z praktického hlediska, ale i kvůli finančním ztrátám. S tím ale může pomoci pojištění.

Cestovní pojištění běžně zahrnuje i ztrátu či krádež věcí, a tak by vám pojišťovna měla v případě odcizení mobilu vyplatit jeho cenu. Pokud máte telefon pojištěn i u operátora nebo prodejce, pojistná částka vám pomůže s pořízením nového přístroje.

Mnoho operátorů navíc nabízí i dálkovou blokaci telefonu a v rámci pojištění vám může poskytnout i náhradní telefon.

 

  • Oznamte ztrátu policii

 V dnešní době se, obzvláště u výkonnějších zařízení i vzhledem k vyšším cenám, už vyplatí oznámit krádež či ztrátu mobilního telefonu na místní policejní stanici. Ačkoliv šance jeho nalezení jsou poněkud mizivé, může se například objevit poctivý nálezce.

Na policii je třeba doložit, že jste skutečně vlastníkem telefonu, a tak je vhodné si připravit sériové číslo (IMEI) mobilu. To najdete na originálním obalu nebo si jej před cestou pošlete do emailu, abyste jej měli v případě potřeby k dispozici.

 

 

Připravila: Petra Sauerová