CoolClub pro IT odborníky

Apple po 8 letech ruší projekt svého elektromobilu, CyberTruck Tesly mezitím dobývá Evropu

14.03.2024

Osm let práce a miliardy vyhozených dolarů. Přesto Apple jedním slovem končí projekt autonomního elektromobilu. A tak zatímco dává Apple zpátečku, CyberTruck vůbec poprvé míří na evropské dálnice.

 

Novinky

 

Americký gigant Apple se před časem rozhodl proniknout do dalšího sektoru. Chtěl vyvinout luxusní autonomní elektromobil. Tento projekt jde ale po osmi letech k ledu, zatímco první CyberTruck od Tesly dobývá Evropu.

Apple na projektu vlastního elektromobilu pracoval od roku 2014 a v týmu bylo od hardwarových inženýrů až po automobilové konstruktéry na dva tisíce lidí. Ti v minulých dnech ale s překvapením obdrželi zprávu končícího projektu. Někteří z nich se přesunuli do divize umělé inteligence, další dostali možnost ucházet se v jiných odděleních společnosti, ale část bude pravděpodobně propuštěna.

Projekt spolkl miliardy dolarů s vidinou autonomního elektromobilu disponujícího interiérem podobným limuzíně. Byl ale přese všechno úsilí poměrně problémový, několikrát došlo ke změně vedení týmu, stejně jako strategie, přesto to nebylo ono.

K finálnímu rozhodnutí došlo vedení v posledních týdnech, kdy se projekt dostal už skutečně do kritického bodu. Ukázalo se ale, že zpráva o zrušení projektu přinesla některým investorům dokonce úlevu. A akcie Apple dokonce posílily o 0,7 %.

 

 

První Cybertruck v Evropě

Apple se chystá zaměřit na jiné technologie, ale půjde cestou autonomního řízení a populární umělé inteligence. Samozřejmě není vyloučeno, že se někdy v budoucnu k projektu elektromobilu nevrátí, ale nyní nechávají toto odvětví svým konkurentům.

CyberTruck od Tesly si sice svůj hvězdný debut odbyl už v roce 2019, ale teprve teď se dostává k prvním šťastlivcům. Ačkoliv je oficiálně certifikován pouze pro americké silnice, jeden kus už se nachází i v Evropě, kde čeká na svého nového majitele.

Užít si CyberTruck v Evropě není jen tak. Je nutné provést několik úprav, které vyžadují evropské úřady. Patří mezi ně přestavba světlometů, přední ochranné masky, připojení nabíjení a další.

První CyberTruck upravený pro provoz v Evropě se objevil na inzertním portálu kleinanzeigen.de za cenu 485 000 €, v přepočtu 12 285 000 Kč. Běží vám hlavou, že s touto částkou ho bude současný majitel prodávat pěkně dlouho? Mýlíte se, už v tuto chvíli je zarezervován a byla na něj i složena záloha.

 

 

Připravila: Petra Sauerová